PİMAPEN TEMİZLİĞİ

PİMAPEN TEMİZLİĞİ ile ilgili görsel sonucu

Pimapen temizliği Pimapen’in saymakla bitmeyen avantajlarının yanında birkaç noktaya da dikkatetmeniz gerekmektedir.

Pencerenininşaat aşamasında korunması ve temizliği

Pencerelerinkirlenmesinin kaçınılmaz olduğu her türlü çalışma esnasında (örneğin; sıva,boya, beton işleri vs.) pencerenin tamamı mutlaka bir boyacı folyosu (maskeleme bandı) ile kapatılmalıdır.Her türlü, özellikle de harç ve inşaat malzemelerinden kaynaklanan kirlenmelerkazınmadan hemen temizlenmelidir. Aksi takdirde bu maddeler profil ve camyüzeyinin özelliğini bozarak matlaşmasına sebep olacaktır.

Pencereninyakınında ısı kaynaklı aletlerle (kaynak makinası v.s.) çalışmayınız. Bunlar pencerenin çevresinde ve camda tamiri mümkün olmayan hasarlara sebebiyet verebilirler.Pencerelerinizin su tahliyesini sağlayan kanalları, inşaat işleriniz sonaerdikten sonra elektrikli süpürgenin sivri ucu yardımı ile ardından da nemlibir bezle temizleyiniz. Su tahliye deliğinin tıkanmamış olmasına özengösteriniz. Bunların, zaman zaman temizlenerek açık tutulması daha iyi sonuçlaralmanızı sağlayacaktır. Bu işlerle birlikte profil koruma bantlarını ve camdaki üretici çıkartmalarınıtemizleyiniz.

Pencereninilk temizliği bol su ile yapılmalıdır. Aksi takdirde yapışıp kalmış olan toz vekum tanecikleri yüzeyde çizikler oluşturabilir.

Pencereüzerindeki koruyucu bantlar; pencerenin montaj işlemi bittikten sonra sökülmelidir. Eğer binada inşaat işleri devamediyorsa (sıva, boya, badana v.s.) pencere yüzeylerinin zarar görmemesi içinkoruyucu bantlar inşaat bitene kadar sökülmemelidir. Bantlar uzun süre güneşışınlarına maruz kaldığında pencere yüzeyine kaynayacaktır. Bu durumda, sıcakhava üfleyen (saç kurutma makinası v.s.) bir ısıtıcı yaklaşık 1 dakika koruyucubandın üzerine 10-15 cm mesafeden tutulmalı ve soğumadan çekilerekçıkartılmalıdır.

Korumabantlarını uzun süre güneş ışınlarına maruz bırakmayınız.

Pencerelerinperiyodik temizlenmesi

Çevremizdeki kimyasal tesisler(fabrikalar, rafineriler, atık su arıtma tesisleri vb.), kirli dereler,niteliksiz kömür kullanan konut ve kuruluşların bacalarından çıkan çeşitligazlar, is, duman, toz, buhar vs. hava kirliliğini oluşturmaktadır. Özelliklekış aylarında ve gittikçe artan oranda, dairelerin dış duvarlarının içtaraflarında, mobilyaların arkalarında, nemli alanlar ve küf lekeleri görülür.Daha ilerlemiş safhalarda ise hızla yayılan küf mantarları oluşur ve bir küfkokusu yayılır. Dairenizin içindeki ortam şartlarından (sobalı veya kaloriferliolması, yemek pişirme, çamaşır-bulaşık yıkama, kurutma, banyodan yayılan subuharı, insanın kendisi, yetiştirdiğimiz çiçekler v.b. etkenlerden) oluşan nem,soğuk mekan ve yüzeylerde birikerek özellikle ısı izolasyonu iyi olmayan dışduvarların iç taraflarında, kolon ve kirişlerde, içerdeki soğuk yüzeylieşyalarınızda kirlenme, küflenme, benek şeklinde lekeler gibi kötü görüntülerolarak ortaya çıkar. Yukarıda saydığımız iç ve dış olumsuz etkenler diğeretkileyici faktörlerle (güneş, oksijen, su) birleşerek pencere üzerindekirlenmelere neden olabilmektedir. (Bu durum her türlü pencerelerdegörülebilmektedir.) Kirlenme, pencerenizin iç yüzeyinde olabileceği gibi dış yüzeyindede olabilir. Kirlenme sıklığı ve oranı bölgeden bölgeye, binadan binaya,mekandan mekana, odadan odaya değişebilir veya hiç olmayabilir. Çok uzun süredeolabileceği gibi çok kısa sürede de görülebilir. Bunlar tamamen dış etkenlerebağlıdır.

Pencerelerin normal temizliğinde aşındırıcı içermeyen sıvı veya krem deterjanlarkullanılmalı, temizleme işlemi beyaz yumuşak bir bezle yapılmalıdır. Pencereniniç ve dış yüzeyi deterjanla ıslatılmış bezle camın silinmesi gibi birkaç kezsürülerek yapılmalı ve ardından bastırmadan kurulanmalıdır. Pencerelerin dışetkenlerden alacakları zararı en aza indirgemek için, pencere iç ve dışyüzeyleri ortalama 15 günlük periyotlarla temizlenmelidir. Temizleme işlemine kadar geciktirilirse pencerenin temizlenmesi o kadar zorlaşmakta veüzerindeki olumsuz durum hava kirliliğine bağlı olarak artmaktadır.

Pencerelerintemizliğinde; aseton, metilen klorit , tiner , gaz yağı, benzin, motorin v.b.gibi solvent türü malzemeler Katı partiküller (parçacıklar) içeren toz, veyasıvı deterjanlar Temizlik teli, zımpara gibi çizecek malzemeler kullanmayınız!

Temizlik sırasında metal donanımın(ispanyolet, kilitleme parçası v.s.) su ve sabun ile temasından kaçınılmalı,teması halinde ise hemen kurulanmalıdır. Kirlenmenin yoğun olarak görüldüğüdurumlarda, yüzey önce çamaşır suyu özellikleri içeren temizleyici ilesilinmelidir. Beyaz temiz bir bez, çamaşır suyu ile ıslatılmalı ve kirliyüzeylerden birkaç kez geçirilerek ovulmalıdır. Kirlenme giderildiğinde pencerekurulanmalı , sonra pencerenin normal temizlik işlemi yukarıda anlatıldığışekilde yapılmalıdır. Tüm işlemler bittikten sonra, kirlenmenin geciktirilmesiiçin, bir beze hafif sıvı deterjan dökülerek çok ince, ıslak bir tabaka bırakacakşekilde pencere yüzeyine tatbik edilmelidir. Bu son işlemden sonra yüzeykurulanmamalıdır. Kaplamalı ve boyalı PİMAPEN’lerin temizliği, sadece sıvıdeterjan ve nemlendirilmiş bez ile, fazla bastırmadan, yüzeydeki tozu alacakşekilde bir-iki kez silinerek yapılmalıdır.

Camlarıntemizlenmesi

En iyi şekilde sıcak su ve temiz bir bezile yapılır. Camlar çok kirli olduğunda suya biraz deterjan da katılabilir.

Dış yüzeyi özel kaplamalı çift camlariçin (örneğin; güneşten korunma camları) özel temizleme talimatları geçerlidir.Bu talimatlara ihtiyacınız olması durumunda bayinizden yardım isteyebilirsiniz. Camların kullanımı esnasında aşındırıcı, kabartıcı bakım ve cilamalzemelerinin kullanılması sakıncalıdır. Aynı şekilde, yüzeyde kazıma izlerioluşturacağından çizici araç ve jilet kullanılması da sakıncalıdır.Camlarınızla ilgili sorularınızı ve sorunlarınızı, yetkili cam üreticifirmanıza bildirmenizi öneririz.

Sadece cam çıtaları değiştirilerek tekcam yerine çift cam takılabilir. Camınızı değiştirerek havalandırma profilinidoğramalarınızda kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın