PİMAPEN PANJUR TAMİRİ

PİMAPEN PANJUR MODELLERİ ile ilgili görsel sonucu

Panjurlar encere üzerine uygulanış yerine göre, Monoblok Panjur ve DıştanTakmalı Panjur olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar da düşey eksende açılıpkapanan sabit raylı panjur ve gün ışığından kontrollü yararlanmayı sağlayan açılır raylı panjur olarakiki biçimde geliştirilip, motorlu veya kordonlu mekanizma ile kullanılmaktadır.

Sabitraylı panjurlar

Panjurkutusunun kapağı sökülerek gerektiği zaman temizleme ve bakım yapılabilir. Monoblok panjurda iç kapak, panjur kutusunun alt yüzeyinde iki profilin birleştiği yerdençıkarılır. En altta, alüminyum lamel üzerinde bulunan stoplama profili yukarıkaldırılarak, lameller kutu içine tamamen toplanır. Üzerine sarıldığı milin,yan kapaklardaki soketlerinin yerinden kurtarılmasıyla içeri alınan lamellerdetemizleme işlemi yapılır.

Kordon mekanizması, lamelleriaşağı-yukarı hareket ettirmek için kullanılır.

Açılırraylı panjurlar

Makasları açmak için kol (monoblokpanjur için) veya çengel (dıştan takmalı panjur için) 90º çevrilir ve altprofil itilir. Kapatırken de önce makaslar kapalı konuma getirilir kol veyaçengel ters yönde 90º çevrilir. Makaslar açık konumda iken lamelleraşağı-yukarı hareket ettirilmemelidir. Açılır ray, makas takımı gibi hareketliparçaların ince makina yağı veya katı yağ (gres) ile yağlanması, bu parçalarınkolay hareket etmesini ve uzun süreli işlevselliğini sağlayacaktır.

Motorlupanjurlar

Duvardananahtar veya uzaktan kumanda ile açılır kapanır. Uzaktan kumandayı kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyunuz veya duvar üzerine bir aparatlasabitleyiniz. Lamellerin en alt ve en üst noktalarda durmasını sağlayan ayaryerleri vardır. Herhangi bir nedenle bu ayar değiştirilmek veya düzeltilmekistenirse iç kapak sökülerek motor tarafındaki deliklerden 4’lük alyanla ayaryapılabilinir.

Kullanımamacı, pencereden ışığın kontrollü geçişini sağlamaktır. Hırsıza karşıcaydırıcı etkisi olabilir ama kesinlikle önlem değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın