ATAKÖY PVC TAMİRİ

cam balkon tamiri ile ilgili görsel sonucu

Pimapen aksesuarları ve malzemeleri ile ilgili görsel sonucu

Pimapen aksesuarları ve malzemeleri ile ilgili görsel sonucu

Artık evlerde neredeyse tamamında PVC pencere kullanılıyor. Düzgün bir montaj yapıldığı taktirde ömürleri 15-20 yıldır. 15-20 yıl sonra bakıma ya da tamire ihtiyaç duyarlar. Tabiki bu yıllar içinde yanlış kullanmaktan ya da diğer faktörlerden de PVC pencereniz bozulabilir.

Kanat içerisine takılan camlar kasaya binme paylarının eşit olması için takoz ayarları yapılır. Bu takozlar zamanla ezilir veya pvc profilin dayanıklılığına bağlı olarak baskıdan dolayı içe çöker ve takozlamada boşluk oluşur ve pencere kanadı ön tarafı kol ile tuttuğunuz kısım aşağıya doğru sarkar. Bu pencere kanadının kapandığı zaman üst kısmı açık kalacağından içeriye hava girişine sebep olacak karşılıklar kanadı gerektiği kadar tutamaz ve pencere kanatları sarkmaya başlar. Bilir bir kişi ile bu sorun kolaylıkla çözülebilir. Pencere kanatlarının sarkması rüzgar sesine, içeriye soğuk hava girmesine ve su girmesine sebep olur ve pencerenin zor bir şekilde açılıp kapanmasına da sebep olur.

Menteşe, kanadı yerinde tutan döküm malzemedir.Kırılan menteşeler çok rahatsız eder ve anında müdahale edilmesi gerekir. Kendi başınıza çok bilginiz olmadan yaptığınız zaman yanlış takabilirsiniz.Hemen takılmazsa camınız açık kalır. Gevşeyen menteşeler plastik tutucuları eriyen menteşeler yanlış takılan pencereyi ya da kapıyı kasan menteşelerde değişmelidir. Kapı menteşesi kırıldı ise aynı yöntem uygulanır. Çift açılım menteşesi ise kalıp ölçüler dahilinde takılması gerekmektedir. Kendiniz de bir ihtimal de olsa bu sorunu çözebilirsiniz. Mesela arızalı menteşenin aynısını alıp aynı deliklere vidalayabilirsiniz.

Eskiden tek pvc pencere kolları vardı fakat şimdi hem yana doğru hem de üstten açılan pencereler çıktı. Çift sistemli olduğu için bozulma oranları daha yüksek olabiliyor pencerelerin kolları.Kapı kolu arızası hem güvenlik hem de yalıtım açısından sakıncalı durumlar oluşturabilir.Bu durumda yapılması gereken şey PVC pencere kollarını değiştirmek olmalıdır. Yeni bir kol, yıldız tornavida ve uygun vidalar ihtiyaç duyulan tamir malzemelerindendir. İlk adımda pencere kolu kontrol edilir arıza tam olarak ne ona bakılır. Genelde sorun kilidin bozulmasıdır ve menteşeleri gevşeyen bir kol kullanılamaz hale gelir. Kolun sökülerek yerine yenisi monte edilmesi işlemi için öncelikle kolun pencereye sabitlenmiş gövde kısmının vidaları sökülür. Alınan yeni kolun bu gövdenin söküldüğü yere tam olarak oturup oturmadığı kontrol edilir. Kol eğer tam oturuyorsa sağa sola döndürülerek kilidinin de kontrol edilebildiğini kontrol etmek gerekir. Kilit eğer tam olarak döndürülüyorsa kolun montajı yapılabilir. Pvc kolun gövdesinin üzerindeki vida yuvalarının pencerenin üzerindeki deliklerle üstüste getirilerek vidalaması yapılır. Son adım olarak pencere kolu deneme amaçlı açılıp kapanırsa işlem tamamlanmış demektir.

PVC pencereler zamanla kullanılmaktan dolayı sarkma yapar ve ayarı bozulur ve bir ayara ihtiyaç duyar. Şimdi bu ayar nasıl yapılır onu anlatacağız. Pvc yi kapatıp kitlediğinizde elinizle kanadın kasayla birleştiği kenarlarını ite çeke hareket ettirebiliyorsanız kilit mekanizması tam tutmuyordur,oynayan yere denk gelen kasadaki küçük parçayı söküp yerini biraz değiştirin ve tekrar vidalayın. Elinizle hareket ettiremiyorsanız kapalı halde contaları kontrol edin,contalar kasa ve kanat arasında tam sıkıştığı halde hava kaçırıyorsa contalar niteliğini yitirmiştir,değişmesi gerekir.Kapalı halde kanadı hareket ettiremiyorsanız ama contalar da tam sıkışmamışsa menteşede sorun vardır ,sökülüp yerinin biraz değiştirip takılması gerekir (bunu ayarlamak zordur pvc ci çağırınız).Son olarak kasanın duvarla birleştiği yerleride kontrol edin ,oradan bir hava geliyorsa silikon çekerek kesebilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın